11 Dec 2018,
  • HSI:
    25,723.04 -29.34 (-0.11%)
    HSCI:
    10,253.88 -19.32 (-0.19%)
    HKSPLC25:
    33,474.64 13.42 (0.04%)
    HKSPGEM:
    144.19 0.26 (0.18%)
  • HSCEI:
    10,223.84 -49.36 (-0.48%)
    HSCCI:
    4,202.54 -7.57 (-0.18%)
    HSFML25:
    8,992.29 -33.55 (-0.37%)
    H-FIN:
    15,483.51 -79.51 (-0.51%)
  • Hang Seng Index
  • 25,723.04

  • -29.34 (-0.11%)
HSCI 10,253.9 -19.3
HKSPLC25 33,474.6 13.4
HKSPGEM 144.2 0.3
HSCEI 10,223.8 -49.4
HSCCI 4,202.5 -7.6
HSFML25 8,992.3 -33.6
H-FIN 15,483.5 -79.5
Stay Connected With EQS TodayIR

Luzhou City Commercial Bank Co., Ltd. (01983.HK)

Banking

INTRADAY CHART

more

FINANCIAL REPORTSmore

Global Offe ...

PRESENTATIONSmore

We are the largest commercial bank in Luzhou, Sichuan Province, based on total assets as of December 31, 2017. We are also the only city commercial bank headquartered in Luzhou. As a state-controlled local financial institution, we have taken an active part in the financing of local economy, industrial upgrade and urban development in Luzhou over the last 21 years since our establishment in 1997. We seek to build a bank with the core values of learning, transparency, aspiration, collaboration and accountability, and to provide distinctive financial services to customers.

Our branch network has effectively covered all three districts and four counties in Luzhou. In February 2017, we opened our first branch outside Luzhou, the Chengdu branch. As of June 30, 2018, we had 7,256 corporate banking customers and 647,969 retail banking customers. Amid an expansion in both branch network and customer base, our efficient decision-making process and flexible operations enable us to quickly identify and deliver products and services that suit the needs of individual customers and corporates, supporting a continuous and rapid growth of our business.

During the Track Record Period, our total assets increased from RMB31,763.6 million as of December 31, 2015 to RMB70,879.4 million as of December 31, 2017, representing a CAGR of 49.4%, which further increased to RMB74,555.1 million as of June 30, 2018. Our net profit attributable to shareholders increased from RMB451.5 million for the year ended December 31, 2015, to RMB618.7 million for the year ended December 31, 2017, representing a CAGR of 17.1%. Our net profit attributable to shareholders amounted to RMB376.8 million for the six months ended June 30, 2018.

We have managed to maintain outstanding profitability and operational efficiency on the back of a fast growth in our asset base and business scale. In 2017, our return on average assets and return on average equity were 1.00% and 14.83%, respectively, which was 0.08 and 2.27 percentage points higher than the national average over the same period. For the six months ended June 30, 2018, our return on average assets and return on average equity further increased to 1.04% and 16.94%, respectively. As of December 31, 2017, our NPL ratio was 0.99%, which was lower than all H-share listed city commercial banks. As of December 31, 2017, our allowance coverage ratio was 294.49%, which was higher than all H-share listed city commercial banks. As of June 30, 2018, our NPL ratio further decreased to 0.91%, while our allowance coverage ratio amounted to 275.54%.

Mr. TANG Baoqi - Independent Non-Executive Director

Mr. TANG Baoqi, aged 59, was appointed as our independent non-executive Director on May 30, 2018. His appointment will take effect on the listing date. He is primarily responsible for supervising and providing independent advice on the operation and management of our Bank. Mr. Tang has around 19 years of experience in financial industry. Mr. Tang once worked at China CINDA (HK) Holdings Company Limited as a senior manager, the general manager of risk management department and the chief risk officer since February 2000 and was a director when he left China CINDA (HK) Holdings Company Limited in March 2018. Mr. Tang was a non-executive director of China Fortune Financial Group Limited, a company listed on the Hong Kong Stock Exchange (stock code: 290) from March 2016 to April 2018, a non-executive director of China National Materials Company Limited from July 2011 to July 2016, and an executive director of Silver Grant International Industries Limited, a company listed on the Hong Kong Stock Exchange (stock code: 00171) from March 2008 to July 2011. Mr. Tang worked at the creditors’ rights department of China CINDA Asset Management Co., Ltd., a company listed on the Hong Kong Stock Exchange (stock code: 01359; preference share stock code: 04607) from June 1999 to February 2000. Mr. Tang obtained a bachelor’s degree in economics from Hubei Institute of Finance and Economics (currently known as Zhongnan University of Economics and Law) in Hubei Province, the PRC, in July 1983. Mr. Tang was certified as a senior economist by China People’s Construction Bank (currently known as China Construction Bank Corporation) in December 1995.

Mr. YE Changqing - Independent Non-Executive Director

Mr. YE Changqing, aged 48, was appointed as our independent non-executive Director on May 30, 2018. His appointment will take effect on the listing date. He is primarily responsible for supervising and providing independent advice on the operation and management of our Bank. Mr. Ye has over 25 years of experience in accounting, financial advisory and investments. Mr. Ye has been an independent director of Niu Technologies, a company listed on the NASDAQ Stock Exchange (stock code: NIU) since October 2018. Mr. Ye has been an independent director of Baozun Inc., a company listed on the NASDAQ Stock Exchange (stock code: BZUN) since May 2016. Mr. Ye also served as a consultant for CITIC PE Advisors (Hong Kong) Limited from January 2016 to December 2016. Mr. Ye worked at CITIC Fund Management Co., Ltd. from February 2011 to December 2015 and was the managing director the chief financial officer and a member of the investment committee when he left. At CITIC PE, Mr. Ye oversaw the financial department, the legal and compliance department and the investment execution department and was mainly responsible for its financial and accounting
related matters. His responsibilities mainly included preparing and reviewing the financial statements of CITIC PE and the financial statements of funds managed by CITIC PE and establishing and reviewing its accounting systems and internal control systems. Mr. Ye worked at PricewaterhouseCoopers Zhong Tian LLP (Special General Partnership) from April 1993 to January 2011 and was a partner of the Advisory Services, the leader of the Advisory Services of  Shanghai office and the leader of the Transaction Services of Shanghai office when he left. At PricewaterhouseCoopers Zhong Tian LLP (Special General Partnership), Mr. Ye was mainly involved in providing financial due diligence services for mergers and acquisitions, in which he was responsible for reviewing and analyzing the historical financial statements of target companies (including publicly listed companies in the PRC or overseas) and assessing their truthfulness and fairness, assessing the financials and internal control of target companies and assessing the impact of the mergers and acquisitions on the consolidated financial statements of acquirers. Mr. Ye obtained a bachelor of laws degree from Huazhong University of Technology (currently known as Huazhong University of Science and Technology), in Hubei Province, the PRC, in July 1992 and further obtained the degree of master of business administration from University of Warwick in the United Kingdom in November 1999. Mr. Ye was a practising member of Shanghai Institute of Certified Public Accountants from December 2000 to March 2011 and afterwards a non-practising member.

Mr. HUANG Yongqing - Independent Non-Executive Director

Mr. HUANG Yongqing, aged 57, has been an independent non-executive Director since November 2017. He is primarily responsible for supervising and providing independent advice on the operation and management of our Bank. Mr. Huang has around 19 years of experience in law. Mr. Huang has been the head of Beijing Long’an (Chengdu) Law Firm since July 2016 and a senior partner of Beijing Long’an Law Firm since September 1999. Mr. Huang has been a member of the legal advisory board for the overseas Chinese of the Overseas Chinese Affairs Office of the State Council since December 2017, a vice president of China Trademark Association since October 2016, an external lecturer of Tianjin Prosecutors College since October 2015, an executive council member of the investment association of the CCTV Securities News Channel of Central Xinying Digital Media Co., Ltd. since June 2014, a council member of the Sichuan Enterprise Confederation and the Sichuan Enterprise Directors Association since January 2014, a council member of the council of Jurist magazine of Law School of Renmin University of China since May 2009, and the director of the Futures Law Research Institute of China University of Political Science and Law since December 1995. Mr. Huang obtained a bachelor of laws degree from Renmin University of China in Beijing, the PRC, in July 1983 and a master of laws degree from China University of Political Science and Law in Beijing, the PRC, in July 1986. Mr. Huang obtained the lawyer’s qualification certificate of the PRC in January 1999.

Mr. GU Ming’an - Independent Non-Executive Director

Mr. GU Ming’an, aged 52, has been an independent non-executive Director since March 2016. He is primarily responsible for supervising and providing independent advice on the operation and management of our Bank. Mr. Gu has been a teacher in Southwestern University of Finance and Economics since 1999 and was promoted to an associate professor in 2002 and then a professor in 2008. Mr. Gu has been an independent director of Sichuan Guoxin Liancheng Assets Management Co., Ltd. (formerly known as Chengdu Guoxin Liancheng Asset Management Co., Ltd.) since September 2017, an independent non-executive director of Luzhou Xinglu Water (Group) Co., Ltd., a company listed on the Hong Kong Stock Exchange (stock code: 2281) since March 2017, an independent director of Sichuan Longchang Rural Commercial Bank Co., Ltd. since March 2016, an independent director of Sichuan Troy Information Technology Co., Ltd., a company listed on the Shenzhen Stock Exchange (stock code: 300366) since January 2016 and an independent director of Chengdu Hi-Tech Development Co., Ltd., a company listed on the Shenzhen Stock Exchange (stock code: 000628) since September 2015. Mr. Gu served as an independent director of Zhejiang Renzhi Co., Ltd., a company listed on the Shenzhen Stock Exchange from September 2014 to September 2017. Prior to joining Southwestern University of Finance and Economics, Mr. Gu worked at Sichuan Light Chemical Industry College (currently known as Sichuan Light Chemical Industry University) from July 1993 to July 1999 and worked at Chenguang Chemical Research Institute of Chemical Industry Ministry (currently known as Zhonghao Chenguang Chemical Research Institute Co., Ltd. ) from July 1989 to July 1993. Mr. Gu obtained a bachelor of laws degree from Southwest China Normal University (currently known as Southwest University ) in Chongqing, the PRC, in July 1989, a master of laws degree from Southwestern University of Political Science & Law in Chongqing, the PRC, in July 1999 and the doctoral degree in law from Southwestern University of Finance and Economics in Sichuan Province, the PRC, in July 2008.
 

Mr. LIU Xiaoyu - Independent Non-Executive Director

Mr. LIU Xiaoyu, aged 64, has been an independent non-executive Director since May 2013. He is primarily responsible for supervising and providing independent advice on the operation and management of our Bank. Mr. Liu has over 37 years of experience in banking industry. Mr. Liu worked at the Agricultural Bank of China Limited for over 32 years. From June 2006 to September 2013, Mr. Liu held a number of positions successively at Agricultural Bank of China Limited Luzhou Branch, including the head of the president’s office from June 2006 to August 2009, a cadre (division-head level) of the president’s office from August 2009 to December 2011 and a researcher (division-level) of the president’s office from December 2011 to September 2013. From November 2000 to June 2006, Mr. Liu worked as the president of Agricultural Bank of China Limited Neijiang Branch. From June 1988 to November 2000, Mr. Liu held a number of positions successively at Agricultural Bank of China Limited Luzhou Branch , including the section chief of the credit section from June 1988 to September 1988, the assistant to president from September 1988 to November 1990, a vice president from November 1990 to June 1997 and then the president from June 1997 to November 2000. From March 1981 to June 1988, Mr. Liu held a number of positions successively at Agricultural Bank of China Limited Lu County Sub-branch, including a credit clerk of Fuji Business Office from March 1981 to October 1981, an officer of the agricultural credit section from October 1981 to May 1984, a deputy head of the agricultural credit department  from May 1984 to January 1985, a deputy head of the planning department  from January 1985 to August 1985, and a vice president from August 1985 to June 1988.  Mr. Liu graduated from Southwest China Normal University (currently known as Southwest University in Chongqing, the PRC, in June 1996, majoring in financial securities through correspondence study. Mr. Liu was certified as senior economist by the appraisal committee of Agricultural Bank of China Limited in November 1993.
 

Mr. DAI Zhiwei - Non-Executive Director

Mr. DAI Zhiwei, aged 49, has been a Director since December 2015. He is primarily responsible for providing strategic advice on corporate developments and making recommendations on major operational and managerial decisions of our Bank. Mr. Dai has around 28 years of experience in administrative and corporate management. Mr. Dai has been a director of Sichuan Xuda Railway Co., Ltd. Since September 2016, a director of Sichuan South Express Highway Co., Ltd. since July 2016, a director of Sichuan Yusheng Wine Industry Investment Management Co., Ltd. since August 2015, a director and the general manager of Luzhou Chengnan Construction Investment Co., Ltd. and the general manager of Luzhou Fundamental Infrastructure Construction. Investment Co., Ltd. since June 2015, a director of Xinglu Investment Group since March 2015 and the general manager of Xinglu Investment Group since April 2015. Mr. Dai served as a member of the standing committee of the CPC and a deputy district chief of Naxi district of Luzhou from May 2012 to February 2014 and a deputy secretary of CPC committee of Naxi district of Luzhou from February 2014 to March 2015. Mr. Dai worked as a deputy county chief of Hejiang county from November 2007 to May 2012 and a member of the standing committee of the CPC of Hejiang county from October 2011 to May 2012. He worked as the head of Luzhou Agriculture Development Office from July 2007 to November 2007. Mr. Dai worked at the Agriculture Section of Luzhou Municipal Finance Bureau as a senior staff member and then a principal staff member from August 1998 to June 2002, a deputy section chief from June 2002 to May 2004 and then the section chief from May 2004 to July 2007. Mr. Dai worked as a senior staff member of Luzhou State-owned Assets Bureau from August 1994 to July 1998. He worked as a staff and then a staff of the Three Investigation Office of Luzhou Municipal Finance Bureau from August 1990 to August 1994. Mr. Dai obtained a bachelor’s degree in economics from Southwestern University of Finance and Economics in Sichuan Province, the PRC, in July 1990.
 

Mr. LIU Qi - Non-Executive Director

Mr. LIU Qi, aged 34, has been a Director since November 2017. He is primarily responsible for providing strategic advice on corporate developments and making recommendations on major operational and managerial decisions of our Bank. Mr. Liu has around 10 years of experience in administrative and corporate management. Mr. Liu has been an executive director and the general manager of Luzhou Industrial Investment Leasing Co., Ltd. since November 2017, a vice general manager of Luzhou Industrial Investment Group and a director and the general manager of Luzhou Industrial Investment Financing Guarantee Co. Ltd. since June 2017, a director of Southwest Hospital Investment Co., Ltd. Since April 2017, and a director of Luzhou Culture and Tourism Investment Group Co., Ltd. since September 2016. Mr. Liu served as a director of Luzhou Hejiang Industrial Investment Co., Ltd. from April 2016 to May 2017. Mr. Liu also held a number of other positions in Luzhou Industrial Investment Group, including the head of the office of the board of directors from June 2015 to November 2017 and the assistant to general manager from May 2016 to November 2017. Mr. Liu served as the principal of Luzhou Section Reforming Leading Group of Sichuan Chemical Engineering Holding Group Co., Ltd. from May 2014 to April 2015. Prior to that, he worked at the People’s Government of Lu County. as a staff member of the office secretary section from August 2011 to December 2011, a deputy section chief of the office secretary section from December 2011 to August 2012, the head of the supervision and inspection office from August 2012 to April 2015 and a deputy office director from July 2013 to April 2015. Mr. Liu served as a staff member, a deputy head and organization personnel cadre of Luxian Niutan Town CPC and People’s Government Office from July 2008 to August 2011. Mr. Liu obtained a bachelor’s degree in economics from Xihua University in Sichuan Province, the PRC, in June 2008.

Mr. XIONG Guoming - Non-Executive Director

Mr. XIONG Guoming, aged56, has been a Director since February 2010. He is primarily responsible for providing strategic advice on corporate developments and making recommendations on major operational and managerial decisions of our Bank. Mr. Xiong has over 23 years of experience in corporate management. Mr. Xiong has been the chairman of the board of directors of Sichuan Jiale Group since September 1998 and held positions at several subsidiaries of Sichuan Jiale Group, including a director of Luzhou Jiaxi Industrial Co., Ltd. since October 2017, the chairman of the board of directors of Luzhou Jiale Assets Management Co., Ltd. since September 2017, a director of Chongqing Centennial Jiale Properties Co., Ltd. since November 2004, a director of Luzhou Nanyuan Taxi Co., Ltd. since January 2003 and a director of Luzhou Nanyuan Hotel Co., Ltd. since December 2002. Mr. Xiong has also been a director of Sichuan Jiale Yijia Industry Co., Ltd. since August 2018, a director of Luzhou Rural Commercial Bank Co., Ltd. since July 2017, the chairman of the board of directors of Hainan Wanjia Culture and Tourism Development Co., Ltd. since May 2017, the chairman of the board of directors of Luzhou Yijia Investment Co., Ltd. since July 2012 and the chairman of the board of directors and the general manager of Luzhou Yijia Real Estate Development Co., Ltd. since January 2011. Mr. Xiong served as a director of Luzhou Jiarun Industrial Development Co., Ltd. (formerly known as Luzhou Jiarun Real Estate Development Co., Ltd.) from March 2014 to August 2018. Mr. Xiong served as a director of Luzhou Longmatan Rural Commercial Bank Co., Ltd. (one of the predecessors of Luzhou Rural Commercial Bank Co., Ltd.) from October 2013 to July 2017. Mr. Xiong served as the general manager of Jiale Real Estate from September 1994 to September 1998.Mr. Xiong obtained an executive master’s degree in business administration from Tsinghua University in Beijing, the PRC, in July 2010 and another executive master degree in business administration from Tsinghua University in Beijing, the PRC, in January 2015. Mr. Xiong was approved as a senior engineer by Sichuan Title Reform Leading Group in June 1999.

Ms. XU Yan - Non-Executive Director

Ms. XU Yan, aged 53, has been a Director since May 2013. She is primarily responsible for providing strategic advice on corporate developments and making recommendations on major operational and managerial decisions of our Bank. Ms. Xu has over 33 years of experience in accounting and financial management. Ms. Xu has been the president assistant of Luzhou Laojiao Group since February 2016, the general manager of the finance management center of Luzhou Laojiao Group since November 2015 and a director of Luzhou Xinglu Water (Group) Co., Ltd., a company listed on the Hong Kong Stock Exchange (stock code: 02281) since December 2015. From January 2014 to March 2018, Ms. Xu was a director of Luzhou Laojiao Yongsheng Property Investment Management Co., Ltd. (currently known as Sichuan Kangrun Investment Group Co., Ltd. ). Ms. Xu served as the chairman of the board of directors of Longma Xingda Small Loan Co., Ltd. from November 2011 to December 2016. Ms. Xu worked at Luzhou Laojiao Group and served as a financial staff from December 2000 to April 2004 and the financial executive, and a deputy head  and then the head of the financial center from May 2004 to October 2015. Ms. Xu worked as the financial executive of the Third Branch of Luzhou Laojiao from January 1999 to November 2000. She served as the financial chief of Luzhou Laojiao Automobile Transportation Company from January 1997 to December 1998. Ms. Xu served as the financial manager of Luzhou Laojiao Hotel from December 1995 to December 1996. Prior to that, Ms. Xu worked as a cashier, cost accounting and payroll staff at Luzhou Laojiao Co., Ltd. from October 1984 to December 1995. Ms. Xu passed the self-taught higher education exams of accounting at junior college level and was approved for graduation by Southwestern University of Finance and Economics in Sichuan Province, the PRC, in December 1992 and graduated from the Correspondence Institute of the Party School of Sichuan Provincial Committee of the CPC in the PRC in December 1999, majoring in finance and accounting through correspondence study. Ms. Xu was certified as a senior international finance manager jointly by China Association of Chief Financial Officers, International Financial Management Association,Ministry of Human Resources and Social Security of the PRC and Research Center of State-owned Assets Supervision and Administration Commission of the State Council in November 2011.

Mr. LIU Shirong - Executive Director and Vice President

Mr. LIU Shirong, aged 52, has been a Director since February 2010, a vice president of our Bank since May 2016 and the secretary to the Board of Directors since December 2012. He is primarily in charge of the office of the Board of Directors, administration department and risk management department of our Bank. Mr. Liu has over 25 years of experience in the banking industry. Mr. Liu joined our Bank in October 1997. Mr. Liu served as the head of the office of the Board of Directors from March 2012 to October 2014. Prior to that, he acted as the responsible person of the accounting and finance department of our Bank from November 2011 to March 2012. Mr. Liu worked as the head of the administration office of our Bank from February 2008 to November 2011. He served as the office head of our Bank from September 2005 to February 2008. Mr. Liu worked as the head of the credit management department of our Bank from January 2005 to September 2005. He worked as the president of Binjiang sub-branch of our Bank from November 2002 to January 2004 and the president of Jiangyangzhonglu sub-branch of our Bank from January 2004 to January 2005. Mr. Liu served as an acting vice president of Tongda sub-branch of our Bank from October 1997 to February 1998 and then its vice president from February 1998 to November 2002. Prior to joining our Bank, Mr. Liu worked at Haikou City Bo’ai Urban Credit Cooperative and served as a deputy office head and the manager of the credit department from February 1993 to June 1993 and also as a vice head , the manager of its treasury department and the manager of the credit department from June 1993 to October 1997. Mr. Liu graduated from Luzhou Finance and Trade School in the PRC in July 1985, majoring in finance and accounting. He passed the self-taught higher education exams of accounting at junior college level and was approved for graduation by Southwestern University of Finance and Economics in Sichuan Province, the PRC, in June 1989. Mr. Liu graduated from the Correspondence Institute of the Central Communist Party School of the CPC in the PRC in December 2001, majoring in economic management (through correspondence study). Mr. Liu obtained the intermediate level certificate in financial economics conferred by Ministry of Personnel of the PRC (currently known as Ministry of Human Resources and Social Security of the PRC in November 2000. He was certified as a senior international finance manager jointly by China Association of Chief Financial Officers, International Financial, Management Association, Ministry of Human Resources and Social Security of the PRC and Research Center of State-owned Assets Supervision and Administration Commission of the State Council in February 2013.

Mr. XU Xianzhong - Executive Director and President

Mr. XU Xianzhong, aged 49, has been a Director since April 2011 and the president of our Bank since August 2011. He is primarily responsible for the daily overall operation of our Bank. He is also in charge of the internal control and compliance department (security department) and internal audit department of our Bank. Mr. Xu has around 27 years of experience in the banking industry. Mr. Xu joined our Bank in August 2010 as a candidate for vice president and was a candidate for president from December 2010 to August 2011. Mr. Xu worked at ICBC for around 19 years before joining our Bank. From March 2009 to August 2010, Mr. Xu served as a vice president of ICBC Neijiang Branch. He worked as a vice president of ICBC Guangyuan Branch from February 2006 to March 2009. Mr. Xu worked as the president of ICBC Xuyong Sub-branch from August 2005 to February 2006. He worked at ICBC Gulin Sub-branch as a vice president from May 2003 to September 2004 and then the president from September 2004 to August 2005. Prior to that, he worked as a staff at Jiangyang office of ICBC Luzhou Branch  from August 1991 to December 1991, at the ICBC Luzhou Branch Jiangyang sub-branch  from January 1992 to August 1998 and then worked successively as a staff of accounting auditing center and deputy director of auditing center at ICBC Luzhou Branch from August 1998 to May 2003. Mr. Xu obtained a bachelor of science degree from Xiamen University in Fujian Province, the PRC, in July 1991. Mr. Xu graduated from the part-time postgraduate course in economic and modern management and obtained a master of laws degree in June 2002 from Southwest China Normal University (currently known as Southwest University in Chongqing, the PRC. Mr. Xu was appraised as a senior economist by the Appraisal and Approval Committee for Professional & Technical Competence of ICBC in August 2005.
 

Mr. YOU Jiang - Executive Director and Chairman

Mr. YOU Jiang, aged 45, has been a Director since August 2014 and the chairman of the Board of Directors since December 2014. He is primarily responsible for the overall management, strategic planning and business development of our Bank. Mr. You has around 23 years of experience in the banking industry. Prior to joining our Bank, Mr. You served as the division director of the First Division of Supervision and Regulation of Small and Medium Rural Financial Institutions of CBRC Sichuan Office from September 2013 to June 2014. He worked as the director-general of CBRC Nanchong Branch from May 2011 to September 2013. Mr. You worked as a deputy director-general of CBRC Ziyang Branch from December 2007 to April 2009 and then its directorgeneral from April 2009 to May 2011. Mr. You served as a deputy division director of the Division of Supervision and Regulation of Cooperative Financial Institutions of CBRC Sichuan Office from January 2007 to December 2007, during which period he also worked on secondment as a vice general manager of the risk management department of the Sichuan Provincial Branch of Industrial and Commercial Bank of China Limited (“ICBC”) and a vice president of the Chunxi sub-branch of ICBC from May 2007 to December 2007. Mr. You worked at CBRC Sichuan Office as a vice office director from January 2005 to January 2007. He worked as a member of the planning group of CBRC Ya’an Branch from November 2003 to February 2004 and then a deputy director-general of the CBRC Ya’an Branch from February 2004 to January 2005. Mr. You worked at PBoC Ziyang Central sub-branch as the assistant to president from July 2002 to November 2003. Prior to that, Mr. You worked at the secretarial division of the CPC committee office of PBoC Chengdu Branch as a staff member from December 1998 to January 2000 and then the section chief from January 2000 to July 2002. He worked at PBoC Sichuan Branch as a cadre of the business department from July 1995 to July 1996 and a staff member of the secretarial division of the general office from July 1996 to December 1998. Mr. You obtained a bachelor’s degree in economics, a master’s degree in economics and a doctoral degree in economics from Southwestern University of Finance and Economics in Sichuan Province, the PRC, in July 1995, December 2002 and July 2010, respectively.
 

Audit Committee
Mr. LIU Xiaoyu (Chairperson)
Ms. XU Yan
Mr. GU Ming’an
Mr. TANG Baoqi
Mr. YE Changqing
 
 
Development and Strategy Committee
Ms. XU Yan (Chairperson)
Mr. YOU Jiang
Mr. XIONG Guoming
Mr. LIU Qi
Mr. DAI Zhiwei
 
 
Nomination and Remuneration Committee
Mr. GU Ming’an (Chairperson)
Mr. YOU Jiang
Mr. XIONG Guoming
Mr. TANG Baoqi
Mr. YE Changqing
 
 
Related Party (Connected) Transactions Control Committee
Mr. LIU Xiaoyu (Chairperson)
Mr. GU Ming’an
Mr. HUANG Yongqing
Mr. TANG Baoqi
Mr. LIU Shirong
 
 
Risk Management Committee
Mr. XIONG Guoming (Chairperson)
Mr. YOU Jiang
Mr. LIU Xiaoyu
Mr. YE Changqing
Mr. LIU Shirong
 
 
Consumer Rights Protection Committee
Mr. HUANG Yongqing (Chairperson) 
Mr. YOU Jiang 
Mr. XU Xianzhong 
Mr. LIU Xiaoyu 
Mr. LIU Qi
 
 

UPCOMING EVENT

S M T W T F S
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          

COMPANY INFORMATION

Listed Date 17 Dec 2018

Address 40/F, Sunlight Tower,
No. 248 Queen's Road East
Wanchai, Hong Kong

Telephone 86-10-0830-2368761

Facsimile 86-10-0830-3100625

Email ir@lzccb.cn

No. of Click Rate

1424